Duyurular

Jellyfish sting dozens as Germany and Sweden battle plague

http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-45031072
About 90 people had to be treated for jellyfish stings in just three days at a single beach.


GoJelly Project

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/01/180122111039.htm


Sakarmeke- Denizanası

22.Aralık.2014-Kadıköy İskele Kirliliğin yoğun olduğu yerlerde sıklıkça görülen Aurelia aurita artışları, Sakarmeke’ye alternatif besin kaynağı mı olmaya başladı?


SBT2014-Yayakarsa Sunumu

Sualtı Bilim ve Teknoloji Toplantısı bu yıl  Marmara Üniversitesi Anadolu Hisarı yerleşkesinde gerçekleştirildi. 15 Kasım Cumartesi günü başkanlığı Prof. Dr. Bayram Öztürk tarafından yapılan Yayakarsa oturumu ile TÜDAV tarafından yürütülen Denizanası ve Benzeri Türler İzleme Programı tanıtıldı. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerindeki denizanası ve benzer jelimsi organizmalar üzerine yapılan araştırmalar sunuldu ve de nadir görülen denizanası zehirlenmeleri sunumu ile vakalar hakkında bilgilendirme yapıldı. Oturumda sunumları ile katkı sağlayan değerli hocalarımıza teşekkür ederiz.


Dikkat!

– Pennaria disticha
Yakıcı özellikteki bu canlı size de zarar verebilir.
Vakaları bize bildirerek çalışmalarımıza yardımcı olur musunuz?


Rhizostoma pulmo

Beşiktaş’ta iskeleden fotoğraflanmış Rhizostoma pulmo.


Rhizostoma pulmo Artışı

Beklenen Rhizostoma pulmo artışı başlamıştır. Karadeniz, Giresun Tirebolu’da 15 Kasım 2014 tarihinde çok sayıda R. pulmo gözlemlenmiştir.


Aşırı Çoğalma “BLOOM” Gözlem Çağrısı

Aurelia aurita çoğalması

Deniz anaları ekosistemedeki değişimlere bağlı olarak bazen aşırı çoğalmalar yapabilmektedir. İngilizce ” bloom ” olarak adlandırılan bu durum birçok deniz ve okyanusta görülmektedir. Bu aşırı çoğalmalar zaman zaman balıkçılığa zarara vermektedir. Bu nedenle de zaman serilerinin bilinmesi gerekmektedir.  Siz de aşağıda görülen Aurelia aurita türünü veya başka deniz analarının çoğalmalarını bize bildirebilirsiniz. Böylece denizlerimizin tanınması katkıda bulunmuş olursunuz.

İletişim için : yayakarsa@tudav.org, tudav@tudav.org

Rhizostoma pulmo çoğalması

Rhizostoma pulmo türü denizanaları bütün denizlerimizde görülür.Bazen istavrit , Salma ve gümüş gibi balık yavrularıyla bulunur . Yarıçapları 90 cm kadar olabilir. Akdeniz’de bulunan en büyük denizanasıdır. Bazı Uzakdoğu ülkelerinde tüketim amacıyla kullanılır. Karadeniz’de bazı mevsimlerde aşırı üreme yaparak balıkçı ağlarına , balıkçılığa ve sahillerde turizme zarar verirler.


Malta denizanası çoğalmalarına karşı tedbir alıyor

Malta  denizanası çoğalmalarına karşı tedbir alıyor, denize giren vatandaşlarını uyarırken  bir yandan  da veri toplamak için destek istiyor.